Kırmızı yanakların sebebi Rosacea olabilir

Kırmızı yanakların sebebi Rosacea olabilir

Rosacea

Kırmızı yanaklar yada yetişkin dönemde sivilceler,kurtulamayacağınız bir sorun gibi görünüyorsa da aslında çözümü oldukça kolay olabilir.Tabi öncelikle doktorunuz tarafından bir tanı konulması gerekir.Bu sorun belki de Rosacea olabilir.

Rosacea aslında yüzünüz kızarmadığı zaman kızarmış gibi görünmesine neden olabilecek bir cilt yangısıdır. Çoğu kişinin fark etmediği rosacea sıcak içecekler, baharatlı yiyecekler, alkol, güneş ışığı, hatta duygusal stres gibi bazı tetiklere maruz kalmakla başlayan bir reaksiyondur.

Bu kırmızı reaksiyon eğer cildinizin alevlenmesini tetikleyen etkenlerden kaçınırsanız bastırılabilir. Tek başına kızarmış cilt pek sıkıntı oluşturmaz ama zaman içinde rosacea’nın yarattığı kızarıklık kalıcı olabilir ve akne benzeri sivilcelerle durum kötüye gidebilir.

Rosacea’nın yangı oluşturduğu cilt kolayca tahriş olabilir. Deterjan, sıkılaştırıcılar, yüz ovalama malzemeleri, peeling etkili cildi soyucular ve bronzlaştırıcı maddeler gibi tahriş oluşturabilecek ürünleri kullanmaktan kaçının.
Cildiniz için hafif bir nemlendirici kullanın. Bunu günlük bir rutin haline getirin ve UVA ve UVB güneş koruması olan nemlendiriciler kullanın. Güneş hasarının cildinizin tabakalarını inceltip kızarıklığı daha görünür hale getirebileceğini unutmayın.

Rosacea’nın kişilerin ilk gördüğü şey olmasına izin vermeyin!

Rosacea kızarıklığı gizlenebilir ama seçtiğiniz kozmetikler konusunda dikkatli olmanız gerekir. Hafif ve tahriş etmeyen kozmetikler kızarıklığı ve lekeleri örtebilir ve cildiniz bakımından daha rahat etmenizi sağlayabilir.

Tanı konması için doktorunuzu/dermatoloğunuzu görmek önemlidir. Rosacea tanısı konmuşsa doktorunuza/dermatoloğunuza cildinizin ihtiyaçları açısından hangi kozmetik ve cilt bakımı ürünlerinin en iyisi olduğunu danışmak önemlidir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir