logo

Eklem – Kemik Sağlığı Gıda Takviyeleri

Köpek Balığı Kıkırdağı

Eklem – Kemik Sağlığı   / Köpek Balığı Kıkırdağı

Köpek balıkları sahip oldukları güçlü bağışıklık sistemi ile hastalıklara yakalanma olasılıkları çok düşük olan ve uzun ömürlü canlılardır. Bu güçlü bağışıklık sisteminde, köpek balıklarının kıkırdaklarında bulunan protein ve mukopolisakkarit yapısındaki bir takım maddeler rol oynamaktadır. Köpek Balığı Kıkırdağı’nda bulunan glukozamin (glucosamine) ve kondroitin sülfat (chondroitin sulfate) eklem sağlığı için gerekli bileşiklerdir.

 

Likit Kalsiyum

Eklem – Kemik Sağlığı  / Likit Kalsiyum

Kalsiyum eksikliğinde kemiklerden kana kalsiyum geçişi olur.Bu geçiş kemiklerde ki kalsiyum düzeylerinde azalmaya yol açarki bu da kemiklerin zayıflamasına ve ilerleyen yaşlarda osteoporoz hastalığının oluşumuna neden olur.Likit kalsiyum’da bulunan vitamin d3 kalsiyum emiliminin artmasına yardımcı olur.

 

Glukozamin Kondroitin

Eklem – Kemik Sağlığı / Glukozamin Kondroitin

Glukozamin & Kondroitin yaygın olarak eklemlerde kıkırdak dokunun yapısında bozulma ve aşınmanın meydana geldiği halk arasında kireçlenme olarak osteoartritte destekleyici bir gıda takviyesi olarak kullanılabilir.Osteoartrit üzerindeki olumlu etkisi;antienflamatuvar özelliğinden kıkırdak doku hücrelerine zarar veren proteolitik enzimlerin aktivitesini azalttığını ve glukozaminoglikan ve proteoglikanların sentezini teşvik etmesinden kaynaklanmaktadır.Glukozamin özellikle sporcular tarafından eklem sağlığının desteklenmesi için yardımcı ürün olarak kullanılır.

 

Glukozamin & Kondroitin & MSM

Eklem – Kemik Sağlığı / Glukozamin & Kondroitin & MSM

Glukozamin, kıkırdağın yapısında bulunan ve eklem sağlığı için önemli olan bir amino şekerdir. Glukozamin, glukozaminoglikanlar (GAG) adı verilen bileşiklerin sentezi için gereklidir. Glukozaminoglikanlar kıkırdağın ana bileşenleridir.

Kondroitin Sülfat, birbirini izleyen şeker zincirlerinin sülfatlanması ile meydana gelen bir GAG’dır. Kıkırdağın önemli bir bileşenidir. Kıkırdağın dayanıklılığında ve beslenmesinde rol oynar.Metilsülfonilmetan (MSM), insan vücudunda doğal olarak bulunan organik bir sülfür kaynağıdır, bağ dokunun onarılması için gereken ilave sülfürü sağlar. Yapılan araştırmalarda antienflamatuar etkisinin olduğu belirtilmiştir.Glukozamin&Kondroitin&MSM eklem sağlığının korunmasına ve bağ dokunun deformasyonundan kaynaklanan ağrıların hafifletilmesine yardımcı olabilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir